Call Center (Çağrı Merkezi)

Firmaların temasta oldukları kişi veya kurumlarla olan iletişimlerini yürüttükleri Call Center (Çağrı Merkezi) yazılım, donanım, insan kaynakları ve iş akışlarından oluşan etkileşim merkezlerinden biridir. Yoğun şekilde gelen ve giden telefon çağrılarının gerçekleştirildiği merkezler olan call centerlar genel anlamda bilgi hatları, müşteri ilişkileri, rezervasyon merkezi, yardım masası gibi genel hizmetler sunan yapılardır.

Son zamanlarda yapı itibariyle değişime uğrayan çağrı merkezleri yalnızca telefon çağrısı almakla kalmayıp aynı zamanda e-posta, fax, sms, çevirimiçi sohbet (online chat) gibi iletişim kanallarını da yönetebilecek donanıma sahipler. Bundan dolayı bu merkezler Customer Interaction Center, Contact Center, Customer Contact Center, Customer Interaction platform gibi isimlerle de bilinmektedirler. Bunlara karşın dile yerleşiklik açısından oldukça güçlü bir ifade olan call center terimi belirtilen veya ileride gelişecek olan iletişim kanallarının tamamını ifade eder bir şekilde kapsayıcı terim olmaya devam edecektir.

Çağrı merkezleri şirketler için birçok fayda sağlar. Bunların bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Şirket operasyon giderleri azaltılır Müşteriler tek bir merkezden hizmet alabilir Toplanan veriler bir kaynakta depolanabilir Müşteri talep, şikayet veya bilgilerinin kolay ve basit bir şekilde toplanması Satış ve pazarlama departmanları için büyük bir destektir Müşteri taleplerinin7/24 alındığı bir merkezdir Müşteriyi tanıma ile müşteri sadakatinin artırılması sağlanır

Bir yanıt yazın